Jelenlegi hely

Címlap

Nemzeti Tudós Akadémia - SZTA – Szent-Györgyi középiskolai képzési program

2023.03.29. - Bruce Alan Beutler Nobel-díjas kutató járt iskolánkban

2023.03.27-28. - Nobel-díjasok és tehetséges diákok XX. találkozója

2022.11.16. - NTA képzési nap

2022.11.10-12. - Nobel-díjasok és tehetséges diákok XIX. találkozója

2022.11.04. - NTA képzési nap

2022.11.02. - NTA képzési nap

2021.11.24. - NTA képzési nap

2022.02.14. - NTA foglalkozás

2022.04.04-07. - XVIII. Nobel-díjasok és tehetséges diákok találkozója

2022.04.05. - Év Diákja 2022 - Lemaitre Lucien

Intézményünk (a hódmezővásárhelyi Németh László Gimnázium, Általános Iskola) a Szegedi Orvosbiológiai Kutatások Jövőjéért Alapítvány (SZOKJA) és az általa működtetett Szegedi Tudós Akadémia (SZTA) tehetséggondozó programjának középiskolás képzési programjának egyik országos központja, 2021-től területi bázisiskolája.

Ennek köszönhetően intézményünk 2015-ben új tantermek és laborok kialakításához kapott támogatást. A fejlesztés folytatásaként molekuláris biológiai kutatások demonstrálására alkalmas műszereket és eszközöket is kaptunk: elektroforézis rendszer, automata pipetták, mikrocentrifuga, block thermostat, PCR, BioRAD KITek, (baktérium transzformációs készlet, DNS nyomozás – kriminalisztikai DNS készlet, fág hasítási készlet, pV92), EKG készülék.

A program célja azoknak a tehetséges diákoknak a támogatása, akik már középiskolai éveik alatt motivációt és elhivatottságot éreznek az egészségtudományi kutatások iránt. A mentorálási program 10. osztályban indul, és 3 lépcsős:

- 1. lépcső – Szent-Györgyi Diák: az orvosbiológiai kutatások iránt érdeklődő középiskolás diákoknak szól, akik 10. osztálytól regisztrálhatnak a programba a területi bázisiskola vezető tanáránál (NLG -Csaláné Böngyik Edit).

- 2. lépcső – Szent-Györgyi Hallgató: A Szegedi Tudomány Egyetemre felvételt nyert hallgatók. A Szegedi Tudós Akadémia az egyetemre kerülők közül minden évfolyamon tíz tanulót választ ki tanulmányi-, verseny- és felvételi eredményeik alapján. Ezek a diákok ösztöndíjban részesülnek, egyéni tanrendben sajátíthatják el az egyes tantárgyakat, lehetőségük van folyamatosan egyeztetni kutatásukról az őket mentorálókkal. A mentorok neves hazai és külföldi tudósok, a kollégium szakmai vezetője – a már említett Nobel-díjas tudós – Bert Sakmann.

- 3. lépcső – Szent-Györgyi Kutató: azok az ifjú tudósok, akik bekapcsolódnak az egyetemi doktoranduszképzésbe.

A Szent-Györgyi programba belépő orvosbiológiai kutatások iránt érdeklődő középiskolás diákok mentorálását a régióban iskolánk végzi. A programban való részvétel ingyenes. Ennek keretében az alábbi lehetőségeket biztosítjuk a diákoknak:

Elméleti képzés:

- A vásárhelyi központ által kidolgozott elektronikus tananyagok elsajátítása, és az ehhez kapcsolódó tesztek és esszék megoldása.

- Mentorokkal (a Szegedi Tudományegyetem oktatói, az MTA Szegedi Biológiai Központjának tudósai), valamint azok tanítványaival találkozhatnának.

Laboratóriumi gyakorlat:

- Természettudományos kutatás módszertanának megismerése

- Molekuláris biológiai laborgyakorlatok az SZTA által biztosított műszerekkel, eszközökkel (PCR, DNS nyomozás, baktérium transzformáció)

- Boncolási gyakorlatok (szív, tüdő, szem, vese, gége)

- Amennyiben a járványügyi előírások és az érvényben lévő rendelkezések lehetővé teszik, kórbonctani vizsgálaton való részvétel is lehetséges.

A foglalkozások havi átlagban maximum 2 órás aktív részvételt vesznek igénybe.

SZTA Nobel díjas konferencián való részvétel:

- Ez évente két alkalommal van. Évfolyamtól függően tavasszal vagy ősszel vehetnek részt a tanulók. Itt a tanulóknak lehetősége van Nobel díjas kutatókkal akár személyesen is találkozni,

- betekinthetnek a Szent-Györgyi hallgatók kutatásaiba,

- ellátogathatnak a mentorok laborjaiba,

- laborfoglalkozásokon vehetnek részt az országos központokban (Szeged vagy Hódmezővásárhely)

Magyarország 15 Nobel díjast adott eddig a világnak – a program megálmodóai, és mi, mint megvalósítóai hiszünk abban, hogy a „Marslakók” leszármazottjaiként ott él bennetek a lehetőség, hogy újra Nobel díjas generáció szülessen.

További részletek: Program honlapján: http://www.nobel-szeged.hu/

A középiskolai képzési programról: http://www.nobel-szeged.hu/index.php/szegedi-tudos-akademia/kozepiskolai-program

Érdemes megtekinteni az eddigi rendezvények összefoglalóit is: http://www.nobel-szeged.hu/index.php/rendezvenyek

Megjegyzés: A Szegedi Tudós Akadémia középiskolai programjának további központjai:

1. NYME Bolyai János Gyakorlógimnázium, Szombathely

2. Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium, Szeged

3. SZTE Ságvári Endre Gyakorló Gimnázium, Szeged

4. Fazekas Mihály Fővárosi Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium Bp.

5. ELTE Trefort Ágoston Gimnázium Bp. 6. Deák téri Evangélikus Gimnázium, Bp.

7. Tóth Árpád Gimnázium, Debrecen

8. Gödöllői Református Líceum Gimnáziuma

9. Gödöllői Premontrei Szent Norbert Gimnázium

10. Kaposvári Táncsics Mihály Gimnázium

11. ELTE Trefort Ágoston Gimnázium, Bp.

12. Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziuma, Pécs

13. Lovassy László Gimnázium, Veszprém

14. Földes Ferenc Gimnázium, Miskolc

15. Református Kollégium Gimnáziuma, Kecskemét