Jelenlegi hely
A jelentkezési lap itt letölthető!!!
Az iskolai közösségi szolgálat a Németh László Gimnázium, Általános Iskolában
A nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 6. § (4) bekezdése rendelkezik arról, hogy az érettségi vizsga megkezdésének feltétele 50 óra közösségi szolgálat teljesítése. Ennek igazolását először a 2016. január 1- je után megkezdett érettségi vizsga esetében kell megkövetelni. {97. § (2)}
A közösségi szolgálat az iskola dokumentumaiban rögzített módon kötelező, anyagi érdektől független, a tanuló helyi közösségének javát szolgáló tevékenység.
Az iskolai közösségi szolgálat keretében a következő jellegű tevékenységek végezhetők:
Egészségügyi (minden esetben mentort kell biztosítani)
-
szociális és jótékonysági (szükség esetén mentort kell biztosítani)
-
oktatási
-
kulturális, közösségi
-
környezet – és természetvédelmi
-
katasztrófavédelmi
-
sport- és szabadidős tevékenységek (óvodás korú, sajátos nevelési igényű gyermekekkel, tanulókkal, idős emberekkel közösen)
-
az egyes rendőrségi feladatok ellátására létrehozott szerveknél bűn- és baleset-megelőzési területen folytatható tevékenység
Lehetséges tevékenységi körök:
-
környező intézmények: részvétel önkormányzati feladatok ellátásában (egészségügyi, szociális, gyermekintézményekben)
-
bekapcsolódás a város kulturális intézményeinek munkájába
-
egyéni gondozási lehetőségek (idősek, fogyatékkal élők)
-
civil szervezetek tevékenységében részt venni
-
egyházi szervezetek tevékenységében szerepet vállalni.
Az 50 órás közösségi szolgálat elvégzésének feltételei:
-
A középiskola 9-12. évfolyamán, lehetőség szerint arányosan elosztva kell teljesíteni, amelytől indokolt esetben a szülő kérésére el lehet térni.
-
A közösségi szolgálatot az adott tanuló estében koordináló pedagógus az 50 órán belül (szükség szerint a mentorral közösen) legfeljebb 2 órás felkészítő, majd 2 órás záró foglalkozást tart.
-
Egy órán 60 perc közösségi szolgálat értendő. A helyszínre utazás és a hazautazás ideje nem számítható bele a teljesítésbe.
-
A közösségi szolgálat tanítási napokon alkalmanként 1, legfeljebb 3 órás, tanítási napokon kívül 5 órás időkeretben végezhető.
-
Az iskolai közösségi szolgálat közvetlen hozzátartozónál, rokonnál csak közvetítő szervezeten keresztül valósulhat meg.
-
Vidéki diákok tevékenysége: lehetőség van arra, hogy a tanuló eldöntse, hol látja el a feladatot. Eltérő helyszínek esetén a szülőnek és a tanulónak aktívan részt kell venni a tevékenység megszervezésében.
-
A tanév során, szorgalmi időben korlátozás nélkül teljesíthető a közösségi szolgálat. A nyári szünetben, a pedagógusok nyári szabadságolásának időtartama alatt az iskolai közösségi szolgálat nem teljesíthető. Ezen időszak évenkénti konkrét időpontjáról tájékoztatjuk a szülőket és a diákokat.
Figyelembe kell venni, hogy
-
18 éves kor alatt 14 óra pihenőidőt kell két nap között biztosítani,
-
A tizennyolcadik életévét be nem töltött önkéntes közérdekű önkéntes tevékenységet 20 óra és 6 óra között nem végezhet.
A tanulók egyénileg vagy csoportosan végezhetik a választott tevékenységet, célszerű a párok kialakítása
A közösségi szolgálat dokumentálása:
-
A tanulónak közösségi szolgálati jelentkező lapot kell kitöltenie, amely tartalmazza a közösségi szolgálatra való jelentkezés tényét, a megvalósítás tervezett helyét és idejét, valamint a szülő egyetértő nyilatkozatát.
-
A közösségi szolgálat során a tanuló köteles naplót vezetni, amelyben rögzíti, hogy mikor, hol, milyen időkeretben és milyen tevékenységet folytatott.
-
Az osztálynaplóban és a törzslapon az osztályfőnöknek dokumentálnia kell a közösségi szolgálat teljesítését.
-
Intézményváltás esetén az iskola a közösségi szolgálat teljesítéséről igazolást állít ki két példányban, amelyből egy példány a tanulónál, egy példány az intézménynél marad.
Miért végezzenek diákjaink közösségi szolgálatot?
A közösségi szolgálat fejleszti a tanulók kommunikációs képességeit, szociális készségét és önismeretét, növeli önbizalmát. A közösségi munka során a diákoknak alakalma nyílik megismerkedni többféle munkaterülettel, amely segíti a pályaorientációt.
Egyéb tudnivalók
Jelentkezési határidő a mindenkori felhívásoknak megfelelően, jelentkezési lap kitöltésével
-
Jelentkezési lapot az osztályfőnöktől kell kérni, (letölthető az iskola honlapjáról is) és a kitöltött lapot is neki kell leadni.
-
A fogadó intézmények, szervezetek felkészítő órát szervezhetnek a közösségi szolgálati tevékenység megkezdése előtt. Ezen az órán a részvétel kötelező!
-
A felkészítő órák helyéről és időpontjáról az osztályfőnök nyújt tájékoztatást, ill. a fogadó szervezetek a megadott levelezési címre értesítést küldenek.
-
A közösségi szolgálat időtartamára is a Házirend szabályai érvényesek.