Jelenlegi hely
2018-2020 tevékenyégek
Ökoiskola
Ökoiskola munkaterve a 2018/2019. tanévben
2018.
szeptember:
- Hulladékakadémia: szelektív szemétgyűjtés népszerűsítése, a gyűjtőedények megfelelő használata (koordinátor: Nagy Sándor Balázs)
- Csatlakozás és részvétel a Világ legnagyobb tanórájához (09. 24 – 28.) (Téma: „Everyone can be a goalkeeper”)
- TeSzedd akció (IDŐPONT VÉGLEGESÍTÉSE KÉSŐBB A KÖZPONT ÁLTAL!)
október:
- Kertrendezés, festés: Kívánságfa, Földanya.
- Terményáldás gyűjtése, kiállítás a Diákok Őszi Tárlatára
- Diákok Őszi Tárlatára: A megnyitó keretében kívánságok írása szalagokra és ezek elhelyezése a fára (koordinátor: Simon Tibor)
- Darules (szegedi Fehér-tó október/november hónapban.)
november:
- Környezetvédelmi esték-beszélgetés
december:
- Madárkarácsony – madáretető készítő verseny 1-8. osztályosoknak, ezek feltöltése
2019.
február:
- Környezetvédelmi esték: Teaház – gyógynövények – egy általunk kiválasztott évfolyamnak szerveznénk, őket érdeklő és érintő témáról beszélgetés szervezése
- Kapcsolódás a Pénz7 programhoz (02. 25 – 03. 1.)
március:
- Részvétel a Fenntarthatóság Hete rendezvényen (03. 18 – 22.)
április:
- Kertrendezés (koordinátor:
- Természetfotó/FESTMÉNY VAGY EGYÉB kiállítás szervezése (Hagyományos természethez köthető kiállításunk)
- Természettudományos Diákkonferencia megrendezése a Fizika – kémia Munkaközösséggel közösen
- Kirándulás a Paksi Atomerőmű Látogatóközpontba a Fizika – kémia Munkaközösséggel közösen
május:
- Terepgyakorlat szervezése az 5. évfolyam részéra a Kubikgödrökhöz
A 2018/2019. tanév év végi beszámolója
A 2019/2020. tanév év végi beszámolója
Gál József Kert felújítása a 2018/2019. tanévben:
Az iskolakert gondozását Nagy Sándor Balázs koordinálja a biológia-földrajz munkaközösségben.
Az egész évben gyerekek bevonásával történtek munkálatok a kertben:
- Ősszel a „terményáldozat“ elrendezése a Földanya szobornál (5.b-s diákok bevonásával)
- Tavasszal-áprilisban ültettük el az Ulmból kapott 13 szilfát. (11.b-s diákok bevonásával) (még él mind a 13)
- Szintén tavasszal került sor az alsósok felőli rózsakert felfrissítésére, új rózsatövek, magnólia, ültetésére. A munkát közösen végezték 7.a-s diákok és 9.b-s diákok.
- Késő tavasszal kezdődött el a kívánságfa újragondolása a végzős diákok aktív részvételével, a munkát én felügyeltem, bizonyos kellékeket Nagy S. Balázs szerezte be. A munkát a 10.b-s diákok, és a 9.b-s diákok segítették befejezni. A kívánságfa köré 8 tő levendula került, ezt a virágállományt ősszel bővítjük, a területet folyamatosan újra gondolva gazdagítjuk.
- Tavasz közepén (április eleje) a „Gyermekek kertje“ pályázaton keresztül nyert iskolánk 100 ezer forint értékű növényt, virágföldet stb. A pályázat fő célja, hogy a Németh László utca felőli udvarrészt olyan virágossá tegyük, amennyire csak lehetséges, a kopár felületeket talajtakarókkal tegyük zöldebbé. A pályázat során hortenziákat, aranyvesszőket, nyári orgonákat, gyöngyvirágcserjéket, talajtakaró törpe loncokat ültettük el. Ezek mind évelő cserjék, melyek pár év múlva mutatós díszei lesznek az udvarnak, úgy lett megtervezve, hogy minden évszakban legyen virágos felülete az udvar ezen részének. Az első lépcsőben kapott növényeket az AJKP-s diákokkal közösen ültettük el. Az AJKP-s diákokkal többször gondoztuk az alsósok felőli rózsakertet is.
- A második lépcsőben kapott növényeket a 9.b-s diákokkal közösen ültettük el, az utolsó tanítási héten.
- A munkákat gyerekekkel együtt végeztük Nagy Sándor Balázs vezetésével, ezzel is egyfajta kötődést próbálunk kialakítani az iskola kertjéhez.
Még a koronavírus előtt sikerült egy utolsó jó kis programot szerveznünk!
2020. március
A biológia munkaközösség szeretett volna méltó módon csatlakozni a Vadvilág világnapjához, ezért az elmúlt héten több programot is szerveztünk ebben a témában.
Március 6-án pénteken természetismereti teadélutánt rendeztünk az 5. és 6. évfolyamos diákjainknak, ahol a 2020-as év növényeivel, állataival és gombájával ismerkedhettek meg. A teadélutánt Kahoot! kvízzel zártuk.
A rendezvényre szemléltetésként kapott állatokat a szegedi Interaktív Természetismereti Tudástár bocsátotta rendelkezésünkre.
Diákjaink az elmúlt héten is gondoskodtak, az iskolaudvarban eleséget keresgélő madarak ellátásáról.
A madárbarát szülők felajánlásainak köszönhetően elmúlt télen folyamatos volt az iskola kertjében kirakott madáretetők feltöltése.
Fontosnak tartjuk, hogy az iskola udvarában otthont kereső madarak, megtalálják a számításukat. Az odúért köszönet a hasonló gondolkodású szülőnek, akinek keze munkáját dicséri a kert legújabb madárotthona, amelyet szintén ezen a héten tettünk ki.
Március 13-án pénteken Bálint Dénes a Magyar Madártani Egyesület munkatársa tartott a 7.B osztálynak rendhagyó biológia órát a Magyarországon előforduló baglyokról, azok közül is nagy hangsúlyt fektetve az év madarára: az erdei fülesbagolyra.