Jelenlegi hely

Címlap

Kirándulva nagy magyarjaink nyomában

Projekt címe: Kirándulva nagy magyarjaink nyomában

Pályázati azonosító: HAT-KP-1-2022/1-001054-VAL-ELS/001 (Tanulmányi kirándulás hetedikeseknek)

Pályázati adatok:

Utazó diákok létszáma: 35 fő

Kísérő tanárok száma: 3 fő

Megvalósítás időpontja: 2023.04.25. – 2023.04.28.

Elnyert támogatás összege: 3 435 000 HUF

Kirándulásunkra több hónapon át készültünk, vártuk. 

Elsőként technika órán magunk készítettük el azokat a koszorúkat, melyeket az utunk során helyeztünk el nagy magyarjaink emlékhelyeinél. 

A Magyarság Házában a látogatásunkat egy rendhagyó osztályfőnöki óra keretében tettük meg, melynek során egy videót néztünk meg egy mozgássérült Erdélyben élő magyar lány történetéről.

Az előkészítés következő lépcsője április 21-ei osztályfőnöki óra, ahol részletesen végignéztük az út programját, fontosabb helyeket, tudnivalókat.

Az előkészítés része volt Petőfi Sándor „Szeptember végén”című versének megtanulása.

Az út (2023.04.25-28.)

1.nap (04.25.)

Kultúrtörténeti utunk Szatmár megyén keresztül Máramaros megyében kezdődött. Első színhelyünk Szatmárnémetiben a Vécsey-ház megtekintése lett volna, de a ház felújítás alatt áll és meg sem közelíthető. A szatmári békéről már tanult az osztály, a buszon az idegenvezetőnk tett róla említést, ami nem volt ismeretlen számukra.

Első állomásunk Nagykárolyban a Károlyi kastély volt, ahol egy feladatlappal interaktívabbá tették a sétát, amit a kastély kertjében folytattunk. Sétánk folytatása volt a fogadó épülete, ahol Petőfi Sándor és Szendrey Júlia megismerték egymást. Itt elhelyeztük első koszorúnkat. A közelben Kaffka Margit szobránál az 1909-ben írt „Rügyek” című versét olvastuk fel.

Második állomásunk Kaplony, ahol a Károlyi család kriptájában egy kis betekintést kaptunk a család történetéről. Ide is elhelyeztünk egy szép koszorút. 


A nap végén Koltóra érkeztünk, ahol a szállásunk volt. A falusi vendéglátást 3 helyszínen élvezhettük, nagyon kedves emberek vendégszeretetével.

2.nap (04.26.)

Eseménydús napunk első állomása a koltói a Teleki kastély volt. A szépen felújított épület és a kastély kertje visszaröpített minket 1847-be, amikor Petőfi Sándor a kastélyban töltve nászútját megírta a „Szeptember végén” című alkotását. A kertben ennek adózva mi is elszavaltuk.

Nagybányán a Németh László Líceumban, ami testvériskolánk, nagy szeretettel vártak egy kis beszélgetésre. Bepillantást nyertünk az ottani diákok és tanárok életébe.

Sétát tettünk a főtéren, megnéztük az István-tornyot, a harangjáték nagy sikert aratott, bár a dobhártyánknak kevésbé tett jót. Elsétáltunk a református templomba, ahol koszorút helyeztünk el a Németh László emléktáblánál. Programunk folytatásaként a Teleki házban is látogatást tettünk színvonalas körbevezetés kíséretében. Szomorúan hallottuk, hogy a magyarság már csak szórvány ezen a településen és a környéken.

Az Ásványtani Múzeum több diák és jómagam számára is marasztaló élmény volt, elképesztő geológiai csodákat láttunk.

Az időjárás ránk mosolygott és volt lehetőségünk délután Mogosa, hegyvidéki üdülőtelepén libegőzni, a Gutin-hegységben. Néhány tanulónak a félelmét is le kellett küzdeni. Élményekkel teli érkeztünk meg a szállásunkra, ahol újabb finom házias vacsorával vártak minket. 

3.nap (04.27.)

A nagy távolság megtétele miatt korán keltünk, a szendvicseinket, a többi naptól eltérően nem mi készítettük. A máramarosi hegyek csodás látványt nyújtottak, napsütéssel tarkítva utunkat. A Mokanica gőzössel utazva visszarepültünk a múlt századba. Néha egy kis pihenőt tett a gőzös, így mi is sétálhattunk egyet. A hosszú utazást beszélgetéssel, játékkal tarkítottuk.

Máramarosszigeten rövid sétát tettünk. A Tisza, mint határfolyó vonalát is láttuk.

Szaploncán a „vidám temető” néven elhíresült sírhalmokat is megtekintettük.

Ekkor nem várt esemény következett, mert a buszunk meghibásodott, így visszamentünk Máramarosszigetre, ahol a javítás és a csapat elszállítása kicsit hosszabbra sikerült, de sikeresen megérkeztünk a szállásunkra. 

4.nap (04.28.)

Az idegenvezető és a sofőr Máramarosszigetről indult másnap reggel, ami behatárolta a sofőrünk munkaidejét. Elbúcsúztunk a kedves házigazdáinktól és útnak indultunk. 

Első állomásunk Misztótfaluban Kis Miklós Emlékháza volt, ami a betűmetszéssel és betűöntéssel foglalkozó művész munkásságát mutatta be.

Az erdődi várat csak kívülről csodálhattuk meg, mert felújítás alatt áll, így nem látogatható. A külső munkálatok jól haladtak és szép látványt nyújtott.

Az érmindszenti utunkat, melyre az „Őrizem a szemed” versével készültünk, nem tudtuk megvalósítani, mert a sofőrünk munkaidejébe nem fért bele (az előző napi esemény miatt). 

Utolsó állomásunk Nagyszalonta volt. Elsőként a református templomnál álló Kossuth Lajos szobrot koszorúztuk meg. A Csonkatoronynál az Arany János emléktáblánál helyeztük el utolsó koszorúnkat, majd a kiállítást is megtekintettük.

Előkészítő óra: 2023.04.21.

Áprilisban, technika óra keretében kis csoportokban elkészítették azokat a koszorúkat, melyeket az út során különböző emlékhelyeken elhelyeztünk. Az osztályfőnöki óra keretében ppt segítségével végignéztük az útvonalat és a fontosabb látnivalókat, érdekességeket, ezzel is felkeltve az érdeklődést a diákokban. Magyarság Háza által kínált lehetőség, hogy egy film megnézésével elősegítsük a magyarság értékmegőrző képességének kialakulását, elmélyítését, az egymás iránti tisztelet és felelősségérzet kialakítását. Röviden megismerték a tanulók a Trianoni-döntés előzményeit és következményeit, azok máig tartó hatásait. Az előkészítés része volt a versek kinyomtatása.

Értékelő óra: 2023.05. 26.

Osztályfőnöki órán visszatekintettünk a kirándulásunk állomásaira, napokra lebontva. Felelevenítettük az eseményeket, nézve a fotókat. A diákok ppt-t készítettek az útról, így sajátos szemszögből is megismertük az út élményeit, tapasztalatait az ott élő emberekről, a történelmi személyekről, irodalomtörténeti helyekről és nem utolsó sorban az osztály személyiségéről.

Témanap: Nemzeti összetartozás napja: 2023.06.02.

A Nemzeti Összetartozás Emléknapján az elkészített Határtalanul kisfilmek vetítése történt az iskola aulájában. Az iskola tanulói a szünetekben magyarságtudatuk erősítésére közös éneklésen vettek részt. Az Ismerős arcok: Nélküled című dalát énekeltük el. Az iskola aulájában az utazások alatt készített fényképekből, az utazáson résztvevő tanulók kiállítást hoztak létre. Emlékműsort szerveztek az egyik tanóra keretében az egész iskola előtt. Egy újabb tanóra keretében nemzetiségi táncokat tanultak a diákok az iskola udvarán.

Bemutató óra: 2023.06.14.

Iskolánkban hagyomány, hogy a Határtalanul kirándulásokról a tanulók másik osztályoknak is beszámolnak. Fotókkal illusztrált ppt-t készítettek az útról és ennek segítségével mutatták be az út érdekes eseményeit. Válaszoltak a felmerülő kérdésekre. Két osztályban is megtartották a beszámolót:  a 11.B és a 9.B osztályban.

Az 1.nap fényképei itt megtekinthetők

A 2.nap fényképei itt megtekinthetők

A 3.nap fényképei itt megtekinthetők

A 4.nap fényképei itt megtekinthetők

Az értékelőóra fényképei itt megtekinthetők

A témanap fényképei itt megtekinthetők

A bemutató óra fényképei itt megtekinthetők