Jelenlegi hely

Címlap

HAT_KP_1_2022_1_001021

Projekt neve: Kirándul a 7.c a Felvidéken

Pályázati azonosító: HAT-KP-1-2022_1-001021 

Tanulmányi kirándulás 7. osztályosok számára

Az igényelt támogatás összege: 2.628.000 ft

Pályázati adatok:

Utazó diákok létszáma: 29 fő

Kísérő tanárok száma: 3 fő

Megvalósítás időpontja: 2023. június 5-7.

Az utazás során érintett települések: Hódmezővásárhely – Fülek – Krasznahorkaváralja – Krasznahorka vára – Kassa – Sáros vára – Szepes vára – Eperjes – Poprád – Késmárk – Lőcse

Előkészítő óra (Időpontja: 2023. június 1. csütörtök)

A tanulók megkeresték azokat a településeket, amelyeket a kirándulás folyamán érinteni fogunk, a hozzá kapcsolódó magyar vonatkozásokkal, magyar emlékekkel, és kiselőadást tartottak a társaiknak. Tervbe volt még véve koszorú készítés, de mivel a másik osztálynál kimaradt két koszorú, így ezt nem kellett csinálni, csak a polcra tettük őket. A megbeszélés során átbeszéltük a Felvidék helyzetét, a trianoni döntést, és hogy miképp élhetnek most ott a magyarok. Ebben segítségünkre volt, az előző héten megtekintett kisfilm a rimaszombati orvos történetével. Megbeszéltük azt is, hogy a krasznahorkaváraljai iskola tanulói számára egy focilabdát viszünk ajándékba, az mindig jól jöhet. 

Magyarság Háza (2023. május 24. szerda)

A rendhagyó tanórán egy filmet néztünk meg egy rimaszombati magyar orvosról, aki maga meséli el élete történetét. Megbeszéltük a filmben látottakat, értelmeztük a diákok számára zavaros részeket. A diákok jó részét lekötötte a film, de nehezen értették meg, milyen az élete egy külhoni magyar embernek, mit jelentett az, amikor 1920-ban a trianoni békediktátum alá lett írva Franciaországban. Hallottak természetesen Trianonról már, de ehhez még nem tudtak eleget. Sokat adott az, hogy személyesen tettek látogatást a Felvidéken található magyar vonatkozásokkal érintett településeken. A kirándulás után már másképp gondolkodtak, és másképp látták a helyzetet.

Témanap (2023. június 2. péntek)

Június 4, a Nemzeti Összetartozás Emléknapja, iskolánkban pénteken, június 2-án történt megemlékezés róla. Ezen a napon az eddig készített Határtalanul kisfilmeket vetítették az iskola aulájában a tanórai szünetekben, majd a 4. órában a 11.b osztály szereplésével a történelem munkaközösség készített emlékműsort. Az emlékműsoron az osztályunk is részt vett, együtt énekeltük a Himnuszt, majd a műsort követően plakátokat helyeztünk el az aulában található faliújságra. Ez már a közvetlen előkészület volt a kirándulásunkra.

Program:

1. nap

Hódmezővásárhelyről a reggeli órákban indultunk el Szlovákiába, majd Hatvanban felvettük az idegenvezetőnket.  Az első igazi megállónk Fülek vára volt.  A várban magyar nyelvű tájékoztatást kaptunk a vár történelméről. A diákok megnézték a kiállító részt, és felfedezték a vár minden zegét-zugát. A vár legfelső pontjáról pedig Fülek városát térképeztük fel. Megnéztük még a 2. világháborús bunkert is, majd folytattuk utunkat. Következő célállomásunk a krasznahorkaváraljai általános iskola volt, ahol lehetőségünk volt megnézni a tantermeket és az egész épületet, ahol összesen 39 hátrányos helyzetű magyar diák tanul. Ajándékba egy focilabdát vittünk nekik. Az iskola meglátogatása után a várat jártuk körbe. A vár sajnos még nem nyitott újra a pár évvel ezelőtti tűzvész után.  Ezután Krasznahorkaváralján megálltunk az Andrássy-mauzóleumnál. Sajnos hétfői napon  zárva van a mauzóleum, de a kapunál állva és belesve azért meghallgattuk Andrássy Dénes legendás szerelmét Franciskával. Ezek után továbbindultunk Kassa irányába, ahová már késő délután érkeztünk. Már sötétedett, mikor Kassa belvárosában szétnéztünk. Így is kellemes volt a séta, szépek voltak a belváros épületei kivilágítva, a dóm pedig különösen szép volt. A színház épülete rabul ejtette az ember tekintetét.

 

2. nap

Reggeli után újra Kassát vettük célba. Első utunk a rodostói-házhoz vezetett. II. Rákóczi Ferenc rodostói-házának másolatát húzták fel Kassa belvárosában. Megismertük a ház történetét, és II. Rákóczi Ferenc életútját is. Végig járva az emeleteket láttunk személyes tárgyakat a fejedelemtől és iratokat is a korból.  Egy csoportkép elkészítése után indultunk tovább a kassai dómhoz, hogy megtekintsük a szabadságharcos síremlékét is, ahol koszorút helyeztünk el.  A dóm után búcsút intettünk Kassának, hogy aztán északnak fordulva Eperjes városát keressük fel. Sajnos a második napon az időjárás már nem volt annyira kegyes, gyakran eleredt az eső, ez megnehezítette a látnivalók megtekintését. Eperjes főutcáját néztük meg régies házaival, a széles főteret a templomával együtt. Idegenvezetőnk pedig mesélt a város történetéről, fénykorokról, mélységekről. Egy kis szabad program után a Sáros várához indultunk. Sajnos az idő még rosszabbra fordult, így csak a hegy tövéig tudtunk eljutni, magasabbra nem vállalkoztunk, ott hallgattuk meg a vár történetét, és a magyar vonatkozásait. Tovább utazva Szepes várához hasonlóan esett az eső, de itt nem adtuk fel, felmentünk a várba. A vár kívülről gyönyörű és monumentális, belülről kicsit csalódás volt, mert nem sok mindent lehetett megnézni. Sajnos az esős idő miatt a kilátást sem tudtuk élvezni, annyira benne.

 

3. nap

Reggeli után Késmárknak vettük az irányt.  A késmárki fatemplom megtekintésével kezdtük a városi programunkat. Gyönyörű templomról van szó, ez lenyűgözte a diákokat is. Kaptunk egy magyar nyelvű leírást, amit közösen felolvastunk. Hihetetlen kis ékszerdoboz Késmárk szívében. A következő templomlátogatásunk a szomszédban volt. Az evangélikus templomban van Thököly Imre fejedelem sírja. Itt is kaptunk magyar nyelvű leírást, miután ezt meghallgattuk, bemehettünk a síremlékhez. Itt is koszorút helyeztünk el. Csendben, tiszteletben tettük ezt. Miután kijöttünk, a főutcán a város várához ballagtunk el, amit szintén megnéztünk. Utolsó állomásunkhoz igyekeztünk: Lőcsére. Nem kellett sokat utaznunk és már Lőcse főterén parkolt a buszunk. Nemcsak a Felvidék, hanem egész Szlovákia legszebb főterének nevezik a helyet. Jó pár fényképet csináltunk róla. Ezt követően a  városházán egy kiállítást tekintettünk meg. Meghallgattuk a város történetét, majd két emeleten néztünk meg több tematikában emlékeket a városról. A program végeztével Hódmezővásárhelyre indultunk.

Értékelő óra (2023. június 14. szerda)

Egy héttel a kirándulás után ültünk újra össze, hogy megbeszéljük a látottakat, hallottakat. Már tele élménnyel tudtunk visszagondolni a kirándulás 3 napjára. A felvezető órán interneten látott emlékhelyeket, épületeket már saját fotókkal tudtuk kicserélni, már saját élményünk volt azokról a helyekről. Újra összeszedtük kronológiai sorrendbe azokat a településeket, ahol jártunk, és a saját képeinkkel elevenítettük fel az ott látottakat. Mindenki elmondhatta a számára legérdekesebb pillanatokat a kirándulásról, a legtöbb jó pillanatot a szepesi vár kapta, pedig nem volt hozzánk kegyes az időjárás akkor. A levezető órán rendszereztük, hogy mit fogunk bemutatni a szomszédos osztályunknak, a 8.c-nek, a következő órában nekik mutattuk be a Felvidéket, Kassa környékét.

Bemutató óra (Időpontja: 2023. június 14. szerda)

A levezető óránk után a 8.c termébe tettük át a székhelyünket, és összeülve nekik mutattuk be a kirándulásunkat. Majdnem szűkös lett a terem, de aztán mindenki talált magának helyet, mert egy 45 perces bemutató következett. A táblára a képeinket vetítettük ki, amit az előző órában kigyűjtöttünk, és egy kis történelem órát tartottunk. Az emlékhelyeket látva, a diákok elmondták a hozzá tartozó történeteket, és a segítségemmel egy komplexebb kitekintést tettünk, volt még Osztrák-Magyar Monarchia, volt trianoni békediktátum, és a napjainkról is szó esett. Mélyen beágyazódott a diákokba, hogy akkor lehet hivatalosan a magyar nyelvet használni, ha a településen a magyarok részaránya meghaladja a 23%-ot. A kirándulás során bőszen figyeltük a település jelző táblákat, hogy a szlovák nyelvű alatt, ott van-e magyarul is. A közös történelem órába bekapcsolódtak a 8.c-s diákok is, hisz ők is tanultak már ezekről a korszakokról. Egész messzire jutottunk végül már, nagyon sok témát végig jártunk a 45 perc során. 

Fényképek a projektről

Az 1. nap fényképei itt megtekinthetők 

A 2. nap fényképei itt megtekinthetők

A 3. nap fényképei itt megtekinthetők