Jelenlegi hely

Címlap

A mindennapi természettudományos oktatás része lett a hódmezővásárhelyi Németh László Gimnázium és Általános Iskola 'Gyulai József Természetudományos Műhelye'.

http://www.vasarhelyihirek.hu/a_termeszettudomanyos_kepzest_erositi

Sajtóközlemény                     

GYULAI JÓZSEF TERMÉSZETTUDOMÁNYOS MŰHELY

A „Gyulai József Természettudományos Műhely” című projekt 325,41 millió forint összegű, vissza nem térítendő európai uniós támogatásból valósult meg. A projekt a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ és Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város konzorciumi együttműködésével kettős célt valósított meg. Egyrészt tárgyi eszközök beszerzésére, beüzemelésére, a fejlesztés helyszínének fizikai szempontból történő alkalmassá tételére került sor, másrészt az eszközök szakszerű felhasználására vonatkozó tudás átadására, megszerzésére, az érintettek képzésére. A laboratóriumi órák szaktanári segédletének és tanulói munkafüzeteinek elkészítésével egy olyan szakmai fejlesztésre került sor, amelyben részt vettek a Németh László Gimnázium, Általános Iskola, valamint a partnerintézmények szaktanárai. Ez hozzájárult szakmai együttműködésük, szaktárgyi jártasságuk és módszertani tudásuk fejlesztéséhez. A szakmai fejlesztések eredményeként létrehozott taneszközöket sajátjuknak érezhetik, ennek eredményeként kellően motiváltak azok használatában.

A projekt további megvalósult elemei:

- A minden igényt kielégítő korszerű laboratórium kialakítása megtörtént, mely alkalmas egyidejűleg több iskola diákjainak, és szakoktatóinak befogadására. A kialakításra kerülő helyiség válaszfal segítségével két egyenként 18 fős egyenlő infrastruktúrával felszerelt részre osztható, így lehetőség van egyidejűleg más-más tanórák lebonyolítására.

- Az oktatáshoz, kísérletezéshez szükséges anyagok, demonstrációs- és interaktív szemléltető eszközök beszerzése.

- A laboratórium működtetéséhez szükséges szakemberek (5 fő) biztosítása.

- A laboratóriumban dolgozó munkatársak, az iskola tanárainak és a bevont iskolák pedagógusainak továbbképzése (4 különböző tartalmú tanfolyam, összesen 103 fő számára).

- Szaktanári segédlet készítése az „Ember a természetben” és a „Földünk-környezetünk” műveltségi területhez igazodva. Tanulói munkafüzetek kialakítása a megfigyelések és mérési eredmények rögzítésére. Összesen 335 tanítási óra anyaga készült el, amelyet 32 tanár állított össze.

- Felkészítő-foglalkozások, szakkörök, tehetséggondozási programok (közöttük 11 tanulmányi verseny) szervezése.

- Bemutató tanórák (az alsó tagozat osztályai és külföldi vendégdiákok számára), a laboratóriumban folyó munkák elektronikus rögzítéséhez szükséges feltételek megteremtése.

- A laboratóriumi munkák "online" megtekintéséhez szükséges honlap létrehozása, üzemeltetése.

- Szakmai napok, műhelykonferenciák (összesen 16 rendezvény) szervezése, lebonyolítása.

- A tanulók helyi identitásának erősítése a laboratórium névadójának, a világhírű hódmezővásárhelyi származású fizikus, Gyulai József munkásságának bemutatásával.

- A szülők tájékoztatása a laboratórium nyújtotta lehetőségekről.